Točka zapisnika

2.  Informacije in pobude:

MAJA CIMERMAN je rekla, da jim bo na kratko predstavila orodje Parlameter, katerega namen je digitalizacija glasovanj odločevalskih institucij oz. odpiranje glasovalnih institucij za javnost. Namestili bi ga za spremljanje glasovanja vašega občinskega sveta. Razvili so ga leta 2016 s pomočjo goooglove fundacije. Javnost je težko spremljala delovanje Državnega zbora, ker so podatki, ki so objavljeni na spletni strani DZ, razpršeni in nepregledni – za vsako sejo svoj PDF. Do takih podatkov je težko dostopati oz. jih primerjati. Zato so se odločili, da jih pripravijo na uporabniku bolj prijazen in dostopen način. Letos so pričeli z vključevanjem občinskih svetov in že deluje v MO Ljubljana. Do konca leta bodo orodje namestili v Ajdovščini, Lendavi in Hrastniku. S tem želijo približati podatke občanom. Glasovanje svetnikov vidijo občani na preprost način, lahko primerjajo glasovanje svetniških skupin in dostopajo do zgodovine glasovanj. Možno bo iskanje po podatkih, po vseh zapisnikih. Če bo nekoga zanimala samo določena tema, jo bo našel brez brskanja po veliki količini podatkov. Orodje omogoča, da se vsi podatki lahko delijo na družbenih omrežjih. Tudi novinarji imajo lažje delo pri poročanju. Občani se bodo lahko naročili na določene novice. Trenutno polnijo parlameter s podatki za ta sklic, ki ga jim bodo poslali v predogled. To jim bodo posredovali prej, kot bodo objavili za javnost. V začetku leta so jih prosili za posredovanje osebnih podatkov. Ob tej priliki jih prosi, da jim željeno posredujejo.

ALOJZ KLEMENČIČ je dejal, da razume to že kot izvršeno dejstvo oz., da za našo občino že delajo. Ali je občinski svet dal dovoljenje, da se to dela?

MAJA CIMERMAN je rekla, da na parlametru ne objavljamo nekih novih podatkov, ampak jih objavljajo na način, ki je uporabnikom bolj prijazen.

ALOJZ KLEMENČIČ je dejal, da je bila Ajdovščina napovedana že pri predstaviti za MOL. V občini imajo pravila, ki so si jih sami postavili in niso dosegli niti soglasja, da bi seje prenašali. Brez pristanka občinskega sveta nihče ne more snemati. Gre mu na živce, da nekdo nekaj naroča v imenu občinskega sveta. Če se gre za zadeve, ki se tičejo občinskega sveta, ne more odločati kdorkoli namesto njih. Iz katerih datotek zbirajo podatke?

MAJA CIMERMAN je povedala, da iz podatkov o glasovanju, ter iz zapisnikov, ki so objavljeni na spletni strani.

ALOJZ KLEMENČIČ je rekel, da imajo na vsak seji podatek o glasovanju na prejšnji seji. Kdor želi pogledati, to lahko že sedaj vidi. S takim načinom se ne strinja. Če je to danes predstavitev za svetnike, na podlagi katere se odločijo ZA ali PROTI, je prav, vendar od tu dalje ne.

TADEJ BEOČANIN je dejal, da je naročnik Občina Ajdovščina, ne OS. Orodje bo integrirano v spletno stran občine in bo zajemalo podatke o delu OS, ki pa je rekel, da je treba o njihovem delu poročati. Vesel je, da so vključeni v projekt in da je zadeva v celoti krita. Gre za orodje, ki ga lahko kdorkoli implementira na katerokoli spletno stran. Današnja predstavitev je prav z namenom, da so prvi seznanjeni. Zadeva je dogovorjena in ne gre za vsebine, ki sicer niso dostopne javnosti.

ALOJZ KLEMENČIČ je menil, da je edino OS tisti, ki reče, da so za zadevo ali ne, če se gre za delo občinskega sveta.

TADEJ BEOČANIN je povedal, da občinski svet nikoli ni odločal, da objavljajo gradivo oz. novičke na internetni strani. Tudi nikoli ni odločal, kateri mediji poročajo o seji OS.

JOŽKO PREMRN je vprašal, kdo to financira in za koliko časa je podpisana pogodba.

MAJA CIMERMAN je povedala, da se projektu reče tudi Norveški fant, ker ga financirajo vlade Norveška, Islandija in Lihtenštajn. Pogodba je podpisana za 2 leti.

JOŽKO PREMRN je vprašal še za vrednost.

TADEJ BEOČANIN je pojasnil, da je to krovni projekt, ki vključuje vse občine in ni pogodba z Občino Ajdovščina.

JANEZ TRATNIK je rekel, da je dal pobudo že 2 leti nazaj, vendar še ni realizirana. Prav bi bilo, da upravljalec pokopališča na Colu zamenja keramiko pred mrliško vežico. Lahko je drug material, ker očitno ta ni ustrezen. Glede na požarno situacijo v zadnjem tednu vprašuje, kake so možnosti postavitve požarnih posekov, poti oz. preprek po celi dolini oz. Gori. Tako bi lažje reševali tak požar. Pohvalil je organizatorja današnje seje, ker jim nudi normalno delo.

TADEJ BEOČANIN je dejal, da bodo dali pisna odgovora. Glede požarnih posek bo to trajalo dlje časa, ker morajo preveriti veliko zadev.

DAVID KOREN je dejal, da se bodo končno uredile luči v Vipavskem Križu, vendar je treba urediti tudi boljši prometni režim, da ne bo takoj vse uničeno. Redarji so 2x dnevno tam, pa se menda samo obrnejo. Pričakuje, da pripravijo predlog, za boljši prometni režim.

JOŽKO PREMRN je vprašal glede pozidave Strane Planina. V čem je tam problem, oz. kako se zadeva rešuje. Ali je možnost, da bo šlo naprej, ali se bo celo ustavilo.

TADEJ BEOČANIN je pojasnil, da še vedno pridobivajo gradbeno dovoljenje za izgradnjo infrastrukture. Največji problem je bil zaradi dostopa. Sedaj so sklenili predpogodbe z lastniki zemljišč, tudi izmere. Izvesti morajo zamenjave oz. nakupe zemljišč, kjer bo tekla dostopna pot. Tudi sam si želi hitre rešitve, ker imajo v upravi ogromno povpraševanj.

MARJAN VIDMAR je vprašal, kako poteka izvajanje Moje pobude pri njih? Ker se starostniki ne znajo naročati k zdravniku v elektronski obliki, pridejo težje do zdravstvenih storitev. Kako bi jim to olajšali? Še vedno se pritožujejo, da ne pridejo do zdravnika prek telefona.

TADEJ BEOČANIN je povedal, da bo Moja pobuda realizirana v letošnjem letu, konkretno za Ustje mora preveriti. Osebni zdravnik - še vedno je telefonsko naročanje možno. Klici, ki so v okviru ordinacijskega časa zdravnika, se zabeležijo in jih iz ZD kličejo nazaj. Na ta problem so jih že opozorili, zato sedaj vračajo klice.

ZVONKO VIDMAR je vprašal v čigavi lasti je zemljišče zraven starega pokopališča Šturje. Če je v občinski lasti, daje pobudo, da se tam postavi nov ZD.

TADEJ BEOČANIN je povedal, da je zemljišče v lasti občine. Ob podpisu pisma o nameri s Tajo in Ivom Boscarolom so umestili nov ZD na območje logističnega centra. Z vidika intervencij je ena bolj dostopnih točk. Lokacija v Šturjah je premajhna in ne bi mogli tja seliti vsega.

MIHA KAPELJ je vprašal ali maske nosijo ali ne nosijo?

TADEJ BEOČANIN je rekel, da jih nosijo in se opravičil, ker ni opazil, da jih nimajo vsi.

MIHA KAPELJ je rekel, da so vsak dan dobili dodatno gradivo. Na tak način ne morejo spremljati vsega. Treba se je držati nekega roka, vsaj 4-5 dni. Razume, da lahko pride kaj vmes, vendar pa prav vsak dan, je prehuda.

TADEJ BEOČANIN je rekel, da je bilo tokrat res nadpovprečnih dopolnitev, za kar se opravičuje.

ANGEL VIDMAR je pohvalil, da se lično ureja območje občine, tudi stanovanjski kompleks pri ABCju, pa kolesarka proti Lokavcu. 2016 so sprejeli odlok o javnem redu in miru. Čigava je stara razpadajoča hiša, kjer je bilo cestno podjetje, oz. razpadajoča ograja na območju Lipe? Pričelo bo zeleneti, tam se ustavljajo odpadki. Ko ozeleni, je cesta tako blizu, da rastlinje tolče po avtomobilih. Ali lahko opozorijo lastnike? TADEJ BEOČANIN je dejal, da so že posredovali. En del je v zasebni lasti, drugi pa je od CP NG. Zasebni lastnik ni bil pripravljen tega urediti, razen da se je odstranila lopa. Če stvari rastejo na pločnik, bodo ukrepali, glede objekta pa ni možnosti.

ALOJZ KLEMENČIČ je povedal, da lastniki kmetijskih zemljišč, ki bodo udeleženi v namakalnem sistemu, pričakujejo, da bodo udeleženi pri oblikovanju sistema na način, da bodo sodelovali pri poslovanju. Kot ve, bo upravljalec komunalno podjetje. Noben njihov akt ne predvideva, da bi kmetje lahko imeli vpliv na odločanje pri sistemih. Kaj kmetom obljubljajo? V zadnjem času se kar naprej govori o plačah in dela slaba volja. Prosi, da za vse vodstvene in vodilne kadre v javnih podjetjih, zavodih in občinski upravi dobijo seznam osnovne plače, dodatke oz. cel bruto.

TADEJ BEOČANIN je dejal, da bodo pripravili tako, kot je možno. Kot je najbrž že sam videl v medijih, sta pri nas dve plači izstopali. Preveril je in ugotovil, da je šlo za izplačilo plač z dodatki in poračuni za nazaj. Podatke bodo zbrali. Namakanje - včeraj so se dobili z nekaterimi lastniki, in se pogovarjali tudi o soupravljanju. Pristopili bodo na način, da bodo soudeleženi pri upravljanju prek nekega telesa. Na določene zadeve ne bodo mogli vplivati, med njimi na cene, ki jo bo potrjeval občinski svet. Pristojnosti za določene stvari so razmejene. Vključevanje javnosti bodo torej enako zagotavljali tudi v okviru namakalnega sistema.

ALOJZ KLEMENČIČ je dejal, da ima v spominu, da so precej let nazaj sprejeli sklep ali pravilo, da so osnovne plače direktorjev oz. ravnateljev največ do 90 % županove plače. Ali to še velja?

TADEJ BEOČANIN je pritrdil, da je nekoč to veljalo, vendar se je ta sistem že kar nekaj časa nazaj porušil – ključni razlog je sprememba uredbe. Plače direktorjev in ravnateljev javnih zavodov so določene z uredbo, tako da ne OS, ne župan nimajo vpliva. Plačni razred župana imajo še 4 direktorji javnih zavodov, plača direktorja javnega podjetja je višja, ostale so nižje.

DEJAN ŠKVARČ je menil, da imajo v občini razlog za praznovanje (zlati kamen, Boscarol, Slokarjeva, pridni gasilci, ki se borijo s požari). Vse je povabil na drugo obliko praznovanja oz. sinodo Hodimo skupaj, ki poteka v župniji Šturje. Vsi vabljeni ob sredah po maši, saj je namenjana tudi ateistom. S tem bodo okrepili duhovno in telesno zdravje. Od naše občine se veliko drugih občin uči. Cero pod Dolgo Poljano - ogromno vode je na SV strani. Poslal bo slike, da upravljalec pogleda. Gre za gnitje, smrad, poleti bodo komarji. Včasih je bil urejen odtok. Kako je z novim otroškim vrtcem oz. prizidkom OŠ Šturje - ali se bo uporabljalo sončne panele oz. toplotne črpalke? Javne zgradbe naj bi bile zgrajene tako, da bi imele sončne panele in bi bile samozadostne. Semafor pri obvoznici – ob konicah je tam ogromna kolona. Ali je že nameščen pameten semafor? Najbrž ne, ker se čaka preveč časa.

TADEJ BEOČANIN je povedal, da bodo zasledovali cilj, da na objekte nameščajo sončne elektrarne, in da bodo energijo koristili tudi v drugih zavodih, oz. bodo namenjene tudi občanom. Toplotne črpalke so večinoma povsod vgrajene. Tukaj so naredili že pomembne korake. Semafor še ni pameten, ker čakajo projektiranje. Do konca meseca naj bi bil projekt končan in upa, da bo hitro sledila izvedba.

SUZANA KRAŠNA je vprašala, kako je zanimanje za vrtičke?

TADEJ BEOČANIN je rekel, da so bili najprej ponujeni tistim, ki so jih umikali z dosedanjih. Dodali so še javni poziv. V 2. dneh se je nabralo toliko vlog, da so zbiranje ustavili, saj je bilo več interesa, kot je vrtov (101 vrtiček). Jutri je podpis pogodb z zakupniki. Glede na dodatno izkazan interes bodo poiskali še kako lokacijo.